Telefon

0541 878 89 68

Çalışma Saatleri

Pzt-Pzr: 10:00-18.30

Kürtaj Ankara Op. Dr. Nurten Koç

Kürtaj

Hasta mahremiyeti gözetilerek kısa sürede ağrısız, acısız, güvenli, sağlıklı ve vakumla kürtaj Ankara'da.

Türkiye’de her 4 kadından biri istemeden gebe kalmaktadır. Psikolojik yönden gebeliğin sonlandırılmasına karar vermek hiç de kolay değildir. Ancak, bir kadının istenmeyen gebeliğini güvenli ve yasal olarak sonlandırabilme hakkının olması, kadını yasa dışı, sağlıksız koşullarda yapılan merdiven altı kürtaj yöntemlerinden uzak tutarak, kadın sağlığını ve hayatını korumayı sağlamaktadır.

Bu bağlamda 24 Mayıs 1983’te yürürlüğe giren Aile Planlaması Kanununa göre istenmeyen gebelikler son adete göre 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılabilmektedir.

Ben isteğe bağlı, Ankara'da yasal kürtaj olacak olan hastalarıma, son defa düşünmelerini ve kararlarında net olup olmadıklarını soruyorum. Çocuğu aldırmaktan vazgeçip doğurmaları konusunda son bir defa düşünmelerini istiyorum. Kararlı olanlara da saygı duyup, işlemle ilgili her türlü ayrıntıyı anlatıp, ardından kürtaj işlemine alıyorum.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj (küretaj) istenmeyen bir gebeliği veya istenen ama sağlıksız bir gebeliği sonlandırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Halk arasında çocuk aldırma, bebek aldırma, gebelik sonlandırma,hamilelik sonlandırma, kürtaş veya kurtaş olarak da bilinen kürtaj aslında cerrahi olarak yaptırılan tıbbi düşüktür

Aslında küretaj kelime anlamı olarak “kazıma” anlamına gelir. Eskiden metal küretlerle rahim duvarı kazındığı için “kazıma” adını almıştır. Fakat modern tıpta kazıma yerine vakum aspirasyon yöntemi artık daha çok tercih edilmektedir.

Biz de Ankara kürtaj merkezimizde daha güvenli ve sağlıklı olduğu için vakumla kürtaj yöntemini uygulamaktayız..

Kürtaj işlemi gebeliklerde uygulanabildiği gibi gebelik dışı rahim duvarında kalınlaşma, adet düzensizliği gibi bazı jinekolojik problemlerde de uygulanabilir. Gebelik sonlandırma dışı yapılan kürtaja probe küretaj adı verilir. Probe kürtajda rahimden parça alınarak patolojiye gönderilir. Bu şekilde hem tanı hem de tedavi yapılmış olur.

Kürtaj Ankara’da Hangi Durumlarda Uygulanır?

Aşağıdaki durumlardan biri varsa kürtaj işlemi uygulanabilir.

- İstenmeyen gebelik,
- Anne karnında bebeğin gelişiminin durması,
- Bebekte yaşamla bağdaşmayan veya sonraki nesilleri etkileyecek sakatlık olması,
- Anne adayının hamile olduğunu bilmeden zararlı maddelere maruz kalması (ilaç, radyasyon vs),
- Gebelik ve doğumun anne hayatını riske attığı durumlar (kalp hastalığı, akciğer hastalığı vs),
- Rahim duvarında kalınlaşma,
- Rahim kanseri şüphesi varsa kürtaj tanı ve tedavi için uygulanabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, eskiden metal sivri küretlerle kazıyarak yapılırdı. Ancak bu yöntem ile yapılan gebelik sonlandırma işleminde rahimde delinme veya rahimde yapışıklık riski daha yüksekti. Bu nedenle günümüzde bir çok jinekolog vakumla kürtaj yöntemi ile gebelik sonlandırmayı tercih etmektedir. Vakumlu kürtaj dışında bazı özel durumlarda ise ilaçla kürtaj (düşük) yöntemi uygulanmaktadır.

Kürtaj Randevu Formu

Randevu almak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurup Gönder butonuna basınız.

(Dr. Nurten Koç Kürtaj Randevu Formu)

Op. Dr. Nurten Koç Randevu Al
Dr Nurten Koç Hemen Ara Dr Nurten Koç WhatsApp Hattı