Telefon

0541 878 89 68

Çalışma Saatleri

Pzt-Pzr: 10:00-18.30

Kadın Hastalıkları Ankara Op. Dr. Nurten Koç

Kadın Hastalıkları

Embriyonik dönemde serviks (rahim ağzı) ve uterus (rahim) sağlı sollu yerleşmiş “müller kanallarının” orta hatta birleşmesinden ve kaynaşmasından meydana gelir. Rahimdeki anomalilerin bir kısmı bu birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olmasından kaynaklanan doğumsal anatomik bozukluklardır.

Anomali olarak çift rahim, çift serviks ya da çift vajina görülebilir.

Rahim içinde veya vajinada bölmeler (perdeler) de görülebilir (ör; uterus didelfis, uterin septum, vajinal septum gibi). Bu bölme veya perdeler tam veya kısmi olabileceği gibi enine veya boyuna da olabilir.

Rahimin çift boynuzlu görünümü (uterus bikornis), tek boynuzlu şekli (uterus unikornis), rudimenter( gelişmemiş) boynuz görülebilir.

Bazı uterus (rahim) anormallikleri hafif ise hiç belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise gebelik oluşumuna engel teşkil edecek düzeyde anomali şiddetli olabilir.

Rahim anomalileri nelere sebep olabilir?

  • Hamile kalamama (kısırlık, infertilite)
  • Hamile kalıpta düşük yapma (abortus)
  • Tekrarlayan gebelik kayıpları
  • Erken doğum
  • Amniyon suyunun erken gelmesi (EMR,erken membran rüptürü)
  • Bebeğin doğumda baş ile değilde makad veya yan olarak gelmesi

Bebeğin rahim içinde ölümü gibi pek çok komplikasyonlara neden olabilir. Ancak doğuştan rahmin bu tür anatomik problemleri olsa dahi rahim içi hacmi bebeğin normal gelişimi için yeterli olan kadınlarda doğuma kadar hiç bir problem çıkmayabilir. Vajinanın hiç olmadığı durumlarda tedavi bölgedeki dokularda bir kanal açılarak bir vajina yapılmasıdır.

Doğurganlığın etkilendiği durumlarda metroplasti (uterusun şeklinin ameliyatla düzeltilmesi) operasyonu gerekir. Septum (bölme) varlığında, histeroskopi ile rezeksiyonu (çıkartılması) en etkili tedavidir.

Daha fazla bilgi almak ve danışmak için Dr. Nurten Koç'a iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları Randevu Formu

Randevu almak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurup Gönder butonuna basınız.

(Dr. Nurten Koç Kadın Hastalıkları Randevu Formu)

Op. Dr. Nurten Koç Randevu Al
Dr Nurten Koç Hemen Ara Dr Nurten Koç WhatsApp Hattı